VR TARTU 1913

Tellija: Blueray OÜ
Meie tegime: ajalooliste hoonete 3D rekonstruktsioonid, linnakeskkonna kujundamine (sealhulgas jõgi, haljastus ja taevas koos animatsioonidega)
Aasta: 2018-2019

VR Tartu 1913 oli meie jaoks üks töömahukamaid projekte, mis kestis kokku pisut alla aasta. Kuna tegu on autentse ajaloolise arhitektuurilise 3D rekonstruktsiooniga Tartu linnast 1913. aastal, tuli meil läbi vaadata sadu fotosid ja valida nende põhjal välja just sellele aastale sobivad fotod. Kokku valmis meie poolt mitmekümne ajaloolise Tartu hoone 3D rekonstruktsioon koos keskmesse jääva Kivisilla mudeliga. Kivisild oli esimene kividest ehitatud sild Balti riikides. See püstitati 18. sajandil Tartu Raekoja platsi Emajõe poolsesse otsa. Sillal oli kaks võidukaart ja ülestõstetav keskosa. Kahjuks hävis see Teise maailmasõja ajal. 

Sellist tüüpi töö on sarnane keerulise pusle kokkupanemisele
, sest reeglina pole võimalik kasutada traditsioonilisi võtteid - 3D modelleerijale pole ette antud objektide eest-, külg- või pealtvaate jooniseid. Olemas on üsna erineva kvaliteediga fotod, mis on erineva rakursi all ja kohati ka mitte päris täpselt samast aastast.  

Sellele tööle oli iseloomulik veel see, et vastavaid hooneid päriselt enam Tartu linnaruumis ei eksisteeri (v.a Oleviku maja ehk praegune Hesburgeri restorani maja Kaarsilla kõrval).

Blueray OÜ tegemistest saad rohkem teada nende veebilehelt:
https://vrhistory.blueray.ee/et/time-portal-vr-tartu-1913/ 

Reporter käis samuti Blueray tegemistega tutvumas. VR Tartu 1913 kaadreid on võimalik näha alates video teisest minutist. Vaata videot siit.